piątek, 2 listopada 2012

Wezwanie do zapłaty za składkę OC sprzed 6 lat?! Czyli kilka słów o instytucji przedawnienia.

Od początku mojej pracy w biurze rzecznika konsumentów wiele osób 'przewinęło się' przez moje ręce z wezwaniami do zapłaty czy to składek OC czy innych rzeczy sprzed dobrych pięciu lat. W takich sytuacjach jedyną rzeczą jaką można zrobić to podniesienie instytucji przedawnienia. A czymże jest owo przedawnienie? To nic innego jak możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego prawem terminu. Całkowity zakres przedawnień i wszystkiego co ich dotyczy znajdziemy w Tytule VI Kodeksu Cywilnego pt."Przedawnienie roszczeń".




(Źródło: www.hitypolskiegointernetu.pl)


Termin przedawnienia dla świadczeń  okresowych wynosi trzy lata- chodzi tutaj przede wszystkim właśnie o składki OC, rachunki telefoniczne, alimenty, czy czynsze najmu. Jest to zakres przedawnień, którymi głównie się zajmuję.

Należy jednak pamiętać, że przedawnienie może wynosić 10 lat w przypadku, gdy wszystkie roszczenia zostały stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym, poza roszczeniami okresowymi należnymi w przyszłości.

Skąd firmy windykacyjne mają nagle wiedzę na temat naszego zadłużenia, mimo że my o nim nic nie wiemy/ nie pamiętamy? Cały 'myk' polega na tym, że takie przedawnione wierzytelności firmy windykacyjne skupują od firm, którym my jesteśmy winni jakieś pieniądze na kilogramy. Dosłownie ;-) Firma windykacyjna próbuje odzyskać te należności, a jakiś tam procent dostaje od firmy głównej jako wynagrodzenie. Chodzi o to, że część ludzi się wystraszy i zapłaci, więc jakiś tam zysk zawsze będą mieć.

Należy pamiętać, że przedawnienie nie oznacza, że dane roszczenie nie istnieje. Jest ono nadal ważne i nie wyłącza prawa firmy do przyjęcia zapłaty z tytułu dobrowolnego spełnienia zobowiązania przez dłużnika, bowiem fakt przedawnienia roszczenia nie zwalnia dłużnika z długu. W momencie przedawnienia roszczenie przekształca się w tak zwane zobowiązanie naturalne, którego nie można dochodzić przed sądem. W przypadku wystąpienia wierzyciela na drogę sądową dłużnik, czyli konsument, musi podnieść zarzut przedawnienia. Zgodnie z art. 117 paragraf 2 Kodeksu Cywilnego sąd uwzględnia przedawnienie na zarzut dłużnika, zaś jego podniesienie będzie obligowało sąd do oddalenia powództwa.

W sprawach dotyczących ściągania starych, przedawnionych długów przez firmy windykacyjne najgorszym jest chyba to, że taka firma po prostu nęka konsumenta tak długo i mocno, żeby zapłacił. Część konsumentów ulega i płaci, mimo że nie musi tym bardziej, jeśli nigdy wcześniej nie zostali poinformowani o istniejącym zadłużeniu. Często spotkałam się również z tym, że jeśli firmie x nie udało się wyciągnąć należności, to taki dług odkupuje firma y i to ona po raz kolejny nęka konsumenta.

Pod TYM LINKIEM  znajdziecie wzór pisma odwoławczego przygotowanego przez Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, które należy skierować do podmiotu, który przesłał wezwanie do zapłaty i wzywa do uiszczenia przedawnionej składki. Oczywiście pismo należy dostosować do sprawy indywidualnie.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie ja również czytałam niedawno na stronie https://kioskpolis.pl/rzecznik-ubezpieczonych-czym-sie-zajmuje/ o tym kim jest rzecznik ubezpieczonych oraz czym on się zajmuje. Jestem zdania, że w końcu my jako konsumenci także mamy prawa i należy ich przestrzegać, ale i wymagać.

    OdpowiedzUsuń

Witaj! Dziękuję Ci za czas spędzony na moim blogu. Jeśli potrzebujesz porady konsumenckiej w ramach moich możliwości i umiejętności chętnie Ci pomogę :-) Pozdrawiam,

Strange Cake.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...