wtorek, 31 lipca 2012

Odstąpienie od umowy- kiedy jest możliwe?

Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. nr 22, poz. 271 ze zm.) umożliwiła konsumentom odstąpienie od dwóch rodzajów umów, a mianowicie umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz umowy zawartej na odległość. Przepisy te zostały wprowadzone ze względu na ryzyko jakie niesie za sobą zawieranie umów poza lokalem czy na odległość. 


Żródło:www.mieszkaniadlasingli.pl

Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa to umowa, którą konsument zawarł przykładowo na pokazie. Konsument, który zawarł taką umowę, może od niej odstąpić w terminie 10 dni od dnia podpisania umowy. Wystarczy złożyć pisemne oświadczenie, które wyślemy na adres przedsiębiorcy za potwierdzeniem odbioru (żółta zwrotka)- liczy się data nadania, nie dostarczenia do przedsiębiorcy. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem może wyglądać następująco:

"Oświadczam, że zgodnie z art. 2 ust 1 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.2000 nr 22, poz. 271) - który stanowi, że: „Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.” odstępuję od umowy ……………………………………………………… nr ………………………… zawartej dnia …………………….. w …………………………… ."

 Zwrot towaru, jaki zakupiliśmy powinien nastąpić niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 14 dni od daty zakupu. Tym samym przedsiębiorca, jeśli dokonaliśmy jakiś przedpłat, jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy w tym samym terminie. Przy umowach zawieranych np. na pokazach wyjazdowych (wycieczka do Lichenia, Inowrocławia, itd.) najczęściej podpisując umowę musimy umówić się na przywóz towaru przez kuriera-w przypadku, gdy odstępujemy od umowy po prostu odmówmy przyjęcia towaru. Kurier odstawi go z powrotem na magazyn, a my nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów przesyłki, żeby zwrócić towar :-) Pamiętajmy, że przedsiębiorca podpisując z nami taką umowę poza lokalem przedsiębiorstwa powinien nas poinformować o prawie odstąpienia od umowy.

Przepisów o umowach zawieranych z konsumentami poza lokalem przedsiębiorstwa nie stosuje się do umów:
  1) o charakterze ciągłym lub okresowym, zawieranych na podstawie oferty sprzedaży lub przez odwołanie się do ogłoszeń, reklam, cenników i innych informacji skierowanych do ogółu albo do poszczególnych osób, jeżeli konsument mógł uprzednio zapoznać się z treścią otrzymanej oferty lub informacji pod nieobecność drugiej strony umowy, a zarazem w tej ofercie lub informacji, jak i w umowie zastrzeżono prawo konsumenta do odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni od dnia jej zawarcia,
  2) sprzedaży artykułów spożywczych dostarczanych okresowo przez sprzedawcę do miejsca zamieszkania konsumenta,
  3) powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, o wartości przedmiotu umowy do równowartości 10 EURO,
  4) o prace budowlane,
  5) dotyczących nieruchomości, z wyłączeniem usług remontowych,
  6) ubezpieczenia, w tym o członkostwo w otwartych funduszach emerytalnych, oraz reasekuracji,
  7) dotyczących papierów wartościowych oraz jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych i inwestycyjnych (usługi inwestycyjne).

Umowa zawarta na odległość to przykładowo zakup towarów w sklepie internetowym, z katalogu wysyłkowego czy przez telefon. Od tak zawartej umowy możemy odstąpić w identyczny sposób jak od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Obowiązują tutaj te same terminy: wysłanie oświadczenia o odstąpieniu w ciągu 10 dni od dnia zakupu towaru oraz niezwłoczny zwrot towaru, najpóźniej w ciągu 14 dni od dnia zakupu.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość może wyglądać następująco:

"Oświadczam, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpo­wiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. nr 22, poz. 271 ze zm.), który stanowi, że: Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni, ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem", odstępuję od umowy .................................................................... nr ............................................................. zawartej dnia ….................. w ................................ ."

Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w wypadkach:
  1) świadczenia usług rozpoczętego, za zgodą konsumenta, przed upływem terminu, o którym mowa w art. 7 ust. 1,
  2) dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania,
  3) umów dotyczących świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym,
  4) świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą,
  5) świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu,
  6) dostarczania prasy,
  7) usług w zakresie gier hazardowych.

W tym miejscu zaznaczyć należy, że odstąpienie od umowy zawartej na odległość nie stosuje się do sprzedaży z licytacji, a więc np. jeśli wylicytowaliśmy przedmiot na aukcji Allegro (nie poprzez Kup Teraz!) powyższe przepisy nas nie obowiązują. Ale o Allegro i aukcjach w następnym poście ;-)
Edit:


Zapomniałam o jednej bardzo bardzo ważnej rzeczy! Często umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa wiążą się z zakupem towarów na raty (przykładowo na pokazach- czy to pościeli, fotelów do masażu, garnków, etc.). Zakup na raty oznacza, że mamy do czynienia z umową kredytu konsumenckiego. Odstąpienie przez konsumenta od umowy kupna towaru oznacza jednocześnie, że jest ono skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki. Tak wynika z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (DzU z 2001 r. nr 100, poz. 1081 z późn. zm.). W takim przypadku kredytodawca – czyli oferujący raty – zwraca niezwłocznie wszystkie poniesione przez konsumenta koszty związane z zawarciem umowy oprócz opłaty przygotowawczej oraz wydatków związanych z ustanowieniem ewentualnego zabezpieczenia spłat.

13 komentarzy:

 1. Nie dawno byłem na pokazie garnków w siedzibie firmy philipiak, w przypływie emocji podpisałem umowę na naczynia w promocyjnej cenie (chociaż i tak znacznie dla mnie za wysokiej) w przeciągu 3 dni wysłałem listowne odstąpienie od umowy. Niestety otrzymałem negatywna odpowiedź argumentowaną faktem iż umowa została zawarta w siedzibie firmy. Moje pytanie czy w takim przypadku nie mam prawa do zmiany decyzji i odstąpienia od umowy w przeciągu 10 dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry! Jeśli było to w ich siedzibie to nie ma możliwości odstąpienia od umowy, bo nie była to umowa poza lokalem przedsiębiorcy. Co innego, jeśli pokaz odbyłby się w wynajmowanej przez nich sali w szkole czy hotelu np.

   Usuń
 2. kupiłam telefon na odległość czy odstąpienia od umowy mogę dokonać w sklepie firmowym znajdującym się w mojej okolicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej podejść i się zapytać, ale na pewno musisz napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy na odległość. Jeśli się zgodzą, że możesz go oddać w sklepie to koniecznie oświadczenie przygotuj w 2 egzemplarzach i na jednym z nich niech Ci potwierdzą odbiór.

   Usuń
 3. Witam. Chce zwrócić towar zakupiony na Allegro. W tej kwestii wyczytałem już chyba wszystko, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi jak wygląda złożenie odstąpienia od umowy na piśmie. Czy mogę poinformować sprzedającego mailowo o tym fakcie a oświadczenie na piśmie włożyć do paczki razem ze zwracanym towarem? Czy wtedy, do okresu 10 dni liczy się data stempla pocztowego? I jeszcze jedna kwestia, produkt który kupiłem nie spełnił moich oczekiwań, ale również miał wadę, o której poinformowałem sprzedającego. Czy taki zwrot mieści się w granicach zwrotu w stanie nienaruszonym? Dziękuję z góry za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem odstąpienie od umowy dotyczy tylko firmy jako sprzedającego. Jeżeli sprzedającym jest osoba prywatna - ten przepis nie obowiązuje.

   Usuń
 4. Witam moja babcia dała się naciągnąć na zakup tych magicznych garnków oraz kilka innych "gratisów" masażer, odkurzacz, filtr, i zestaw naczyń z porcelany na raty na kwotę 5,400zł! Była to wynajęta sala w małym miasteczku ponieważ wiem ,że w tym mieście nie mają swojej siedziby. Moje pytanie czy muszę również napisać i wysłać odpowiednie pismo do banku który udzielił kredyt? ( w ciągu 10dni) Jeżeli tak to o jakiej treści ? Z góry dziękuje za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 5. 2 dni temu podpisałam umowe z Pure Fitness w siedzibie w Gliwicach , czy wciąż mam prawo odstąpienia od umowy /

  OdpowiedzUsuń
 6. podpisalem umowę abonament w orange w sklepie elektronicznym ichciałbym odstąpic czy to możliwe

  OdpowiedzUsuń
 7. witam
  babcia kupiła garnki , razem ponad 6000 wyszlo, po rozpakowaniu i wypróbowaniu patelni, doszłysmy do wniosku ze po 1 nie sa warte tej ceny i po 2 nie stac babci na nie :( czy moge je zwrócic- odstapic od umowy? Sprawa pilna , prosze o odp.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajna jest pożyczka ratalna. Słyszeliście? To zwykła pożyczka, tylko można ją spłacać w ratach. To dla mnie bardzo wygodne. Czasami szef zalega nawet 3 miesiące z wypłatami, ale przyjaźnimy się i nie mamy mu tego za złe. Biorę wtedy taką pożyczkę, a on poza wypłatą daje mi pieniądze, które straciłem na oprocentowaniu :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj! Dziękuję Ci za czas spędzony na moim blogu. Jeśli potrzebujesz porady konsumenckiej w ramach moich możliwości i umiejętności chętnie Ci pomogę :-) Pozdrawiam,

Strange Cake.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...