piątek, 30 marca 2018

Wizyta w biurze rzecznika konsumentów- jak się przygotować?

W dzisiejszym wpisie, który publikuję po prawie rocznej nieobecności tutaj, chciałabym poruszyć temat wizyty w biurze Rzecznika Konsumentów. Z tego co mogę zaobserwować będąc po tej „drugiej stronie” to część osób nie zawsze wie jak przygotować się do takiej wizyty i co ze sobą zabrać.1. Sprawdź, do którego rzecznika konsumentów powinieneś się udać
Najprościej jest skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki, którą znajdziesz na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ->  https://uokik.gov.pl/pomoc.php

2.Sprawdź czy Twoja sprawa leży w kompetencji rzecznika konsumentów
Bardzo często zdarza się, że interesanci w poszukiwaniu jakiejkolwiek pomocy trafiają do biura rzecznika konsumentów ze sprawą, w której rzecznik nie może wystąpić.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 Ustawy o ochronie konkurencji  i konsumentów do zadań rzecznika należy:
1) zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów;
2) składanie wniosków w sprawie stanowienia i zmiany przepisów prawa miejscowego w zakresie ochrony interesów konsumentów;
3) występowanie do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów;
4) współdziałanie z właściwymi miejscowo delegaturami Urzędu, organami Inspekcji Handlowej oraz organizacjami konsumenckimi;
5) wykonywanie innych zadań określonych w ustawie lub w przepisach odrębnych.

W tym miejscu należy też wyjaśnić, kim jest konsument. Zgodnie z art.221 Kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Tak więc rzecznik konsumentów nie będzie mógł wystąpić w Twojej sprawie w przypadku, gdy np. zawarłeś umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych na firmę. Rzecznik nie jest też osobą właściwą, jeśli chodzi np. o sprawy dotyczące rent i emerytur, spraw sądowych, mandatów, spraw podatkowych, zajęć majątku. Rzecznik nie wydaje nakazów, zakazów, decyzji administracyjnych ani nie nakłada kar na przedsiębiorców.

3.Sprawdź na stronie WWW urzędu w jakich dniach rzecznik konsumentów przyjmuje interesantów
Dobrze jest również przedzwonić i upewnić się czy rzecznik jest obecny w pracy (może być na szkoleniu, urlopie czy też zwolnieniu lekarskim). Możesz również dowiedzieć się czy spotkanie z rzecznikiem musi być umówione na konkretny dzień lub godzinę.

4. Dokumenty
Aby rzecznik mógł wnikliwie zapoznać się ze sprawą należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty, które dotyczą Twojego problemu, na przykład:
-umowa wraz z warunkami
-dokument potwierdzający zawarcie umowy (rachunek/faktura/paragon)
-karta gwarancyjna
-potwierdzenie dokonania zapłaty
-otrzymane wezwania do zapłaty
-otrzymane pisma
-wysłane przez Ciebie pisma wraz z ewentualnym dowodem nadania/odbioru
-korespondencja mailowa prowadzona z przedsiębiorcą

Przyda się również dowód osobisty w przypadku, gdy konieczne będzie podpisanie przez Ciebie pełnomocnictwa.

5.Przygotuj się do rozmowy
Im więcej szczegółów dotyczących problemu znamy tym łatwiej jest nam sporządzić wystąpienie do przedsiębiorcy. Jeśli masz chwilę czasu możesz sam wypisać po kolei jak wyglądał przebieg dotychczasowego postępowania.

6. Nie bój się
Rzecznik konsumentów to urzędnik, owszem, ale również człowiek ;)

7. Cierpliwości!
W swojej pracy widzę jak wielu konsumentów jest niecierpliwych. Jeśli rzecznik konsumentów kieruje do przedsiębiorcy oficjalne wystąpienie to wszystko ma swoje terminy. Termin na udzielenie odpowiedzi zawsze jest liczony od momentu odbioru pisma przez przedsiębiorcę, a nie od momentu jego wysłania. Na wiele rzeczy jako rzecznik nie mamy wpływu i nie możemy niczego na przedsiębiorcy wymuszać. Nie mamy wpływu na to, kiedy przedsiębiorca odbierze pismo (i czy w ogóle je odbierze), kiedy zwrotka wróci do biura i będziemy mogli policzyć termin. Pamiętaj też, że nie jesteś jedynym interesantem, którego sprawą zajmuje się rzecznik.

8. Kultura osobista przede wszystkim
Wszyscy jesteśmy ludźmi, denerwujemy się i ulegamy emocjom, jednak pamiętaj – "jak cię widzą tak cię piszą". Temat ten dotyczy zarówno jednej jak i drugiej strony, czyli urzędnika i interesanta.

9. Niech cię nie zmyli młody wygląd...
To, że osoba będąca rzecznikiem wydaje ci się być "dzieciakiem po szkole" i pewnie nie ma pojęcia co robi może bardzo zmylić. Obecnie wielu rzeczników konsumentów, którzy zostali powołani na swoje stanowiska pod koniec lat 90. odchodzi na emeryturę, a na ich miejsce przychodzą nowe, często młode osoby. Jak wynika ze sprawozdania Urzędu Konkurencji i Konsumentów na temat działalności miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów w roku 2016 najwięcej rzeczników konsumentów ma wykształcenie wyższe prawnicze (201 osób).

5 komentarzy:

 1. Warto przyjrzeć się poradnikom na blogu ACADEMY-BITCOIN.COM. Można bowiem kopać i zwielokrotniać kryptowaluty. Jest to inwestycja na lata. Dosyć niskie ryzyko inwestycji. Można zarabiać na wiele sposobów. Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem. SPRAWDŹ Bitcoin profit

  OdpowiedzUsuń
 2. Kredyty gotówkowe - z okresem spłaty nawet do 60 miesięcy. Wysoka rentowność i opłacalność. Niskie odsetki. Tak - pożyczki od getmoney.pl to idealne rozwiązanie dle ciebie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Konsument to król i każdy o tym wie. W dzisiejszej gospodarce, bez konsumenta nie istniejesz!

  Zobacz https://biurokredytowe.warszawa.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, że nie ma co się bać wizyty u rzecznika konsumenta. To również człowiek i wysłucha co mamy do powiedzenia. W sumie tak samo jak każdy inny urzędnik. Pomoże jak może i tyle.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba mieć wszystkie papiery, być dobrze przygotowanym z dowodami zbrodni. Uważam, że każdy ma prawo do rzecznika konsumenta.

  OdpowiedzUsuń

Witaj! Dziękuję Ci za czas spędzony na moim blogu. Jeśli potrzebujesz porady konsumenckiej w ramach moich możliwości i umiejętności chętnie Ci pomogę :-) Pozdrawiam,

Strange Cake.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...