wtorek, 14 sierpnia 2012

Po co komu BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie BIK) to instytucja powołana do życia  na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe. Jej zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie informacji o aktualnych zobowiązaniach i historii kredytowej klientów banków i SKOK. 



Informacje zgromadzone przez BIK obejmują między innymi:
- dane osobowe konsumenta- kredytobiorcy,
- datę udzielenia kredytu,
- wysokość kredytu,
- termin zakończenia umowy z bankiem,
- przebieg obsługi kredytu.

Wszystkie te informacje mają charakter tajemnicy bankowej. Dla konsumentów pożądaną historią kredytową jest oczywiście ta pozytywna, ale zaznaczyć należy, że jeśli jest ona negatywna nie przekreśla od razu szansy na uzyskanie kredytu.

Pojawienie się BIK pozwoliło bankom i SKOKom na uproszczenie sposobu obsługi klientów i skrócenie jej czasu- dzięki temu banki mogą obecnie udzielić kredytu znacznie szybciej.

Argumenty przemawiające za posiadaniem pozytywnej historii kredytowej w BIK:
- skrócenie procedury podjęcia decyzji dotyczącej przyznania kredytu,
- możliwość uzyskania korzystniejszych warunków kredytu,
- dostęp do większej ilości ofert kredytowych,
- pozytywna historia to dowód wiarygodności klienta,
- dzięki pozytywnej historii kredytowej bank może zwolnić klienta z uzyskiwania pisemnych zaświadczeń o stanie jego zobowiązań, co przedkłada się na obniżenie kosztów kredytu,
- brak konieczności przedstawiania dodatkowego zabezpieczenia.

Jak długo są przetwarzane dane konsumenta?

Wszystko zależy od tego, czy konsument spłaca swoje zobowiązania terminowo. Jeśli tak, to dane przetwarzane są w BIK od momentu zaciągnięcia kredytu aż do momentu jego spłaty oraz dodatkowo po wygaśniećiu zobowiązania przez pięć lat, jeśli konsument wyraża na to zgodę.
Wyrażenie zgody jest w interesie konsumenta, który posiada pozytywną historię kredytową. Stanowi bowiem argument za przyznaniem kolejnego kredytu na lepszych warunkach. Brak historii kredytowej w BIK na pewno nie ułatwia klientowi współpracy z bankiem lub SKOK-iem.

Dane o wygasłych zobowiązaniach mogą być również przetwarzane przez pięć lat bez zgody konsumenta, jeśli zostały spełnione łącznie poniższe przesłanki:
-konsument nie spłacił zobowiązania lub dopuścił się zwłoki w spłacie przekraczającej 60 dni,
- konsument nie uregulował swoich zobowiązań w ciągu 30 dni od momentu poinformowania go przez bank lub SKOK o zamiarze przetwarzania jego danych bez jego zgody.

(informacje zaczerpnięto z ulotki SKP+BIK, Warszawa 2006 r.)

2 komentarze:

  1. Dla tych, którzy mają problemy z negatywnymi wpisami w rejestrze BIK polecam je usunąć. Można tego dokonać tylko wtedy, gdy kredyty, których dotyczą wpisy zostały spłacone. Nie ma możliwości usunięcia zapisu wciąż spłacanego kredytu. Warto samemu podjąć działania w tym kierunku. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u wierzyciela. Można do tego wykorzystać generator wniosków na czyszczeniebiku.pl.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo zaciekawił mnie ten wpis, ostatnio nawet szukałam informacji na temat BIK bo chciałam spr czy nie jestem tam wpisana.

    OdpowiedzUsuń

Witaj! Dziękuję Ci za czas spędzony na moim blogu. Jeśli potrzebujesz porady konsumenckiej w ramach moich możliwości i umiejętności chętnie Ci pomogę :-) Pozdrawiam,

Strange Cake.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...